Rudens mēnešos ikviena dzīva radība sajūt ziemas tuvošanos. Šis ir svarīgs brīdis, kad organisms pārkārtojas uz auksto gada sezonu, un par to liecina vairākas pazīmes.
Noteikti jāgatavojas ziemai tiem saimniekiem, kuru suns dzīvo ārā, būdā vai voljērā. Vajadzētu pārlūkot būdas stāvokli – vai nav spraugu, kritiski aplūkot būdas caurumu – bieži vien tas ir par lielu, vējš pūš iekšā, un suns ātrāk saslimst ar vecuma kaitēm. Ieteicams caurumam pielikt priekšā aizkariņu vai izveidot priekškaru no šņorītēm, kas aizturēs vēju un arī ļaus sunim redzēt cauri. Būdas parasti noveco ātrāk nekā suns, tāpēc tās jāpārbauda regulāri, lai nodrošinātu sunim komfortablāku dzīvi.
Novākt drāšu galus un pudeļu lauskas pašu pagalmā! Vasarā suņi šos asumus redz un neuzkāps virsū, bet zem nokritušajām lapām vai sniegā viņi tos vairs neredz. Mums klīnikā ir bijuši gadījumi, kad suņi savainojuši ķepas šādā veidā. Saimnieks tad „kož pirkstos”: kā tad tā, mūsu pašu pagalmā?! Vēl arī jāņem vērā, ka aukstā gadalaikā pārtikas devas ārā dzīvojošajiem suņiem vajadzīgas lielākas, jo viņi patērē vairāk kaloriju ķermeņa siltuma uzturēšanai.
Taču tas prasa vairākas būtiski svarīgas vielas, kuras var pietrūkt tiem dzīvniekiem, kas netiek baroti ar pilnvērtīgu sabalansētu barību. Tās ir neaizvietojamās taukskābes Omega 3, Omega 6 un biotīns – B kompleksa vitamīns. Šīs vērtīgās vielas veicina veco matu ātrāku nomaiņu ar jauniem, apmatojuma augšanu, kā arī stiprina matu sīpolu. Ir pieejami dažādi preparāti, bet visērtākie ir kompleksie. Ieteicamais preparāts ir Derma Sterol, pudeles iepakojumā ar dozatoru, kas atvieglo tā dozēšanu tieši dzīvniekam mutē vai pievienojot tā maltītei.
Vitamīnu lietošana rudenī un pavasarī – kad vielmaiņa pielāgojas no silta uz aukstu laiku vai otrādi – ir patiešām ieteicama. Tomēr vēlams par to konsultēties ar sava mīluļa veterinārārstu, kurš ieteiks, tieši kādus vitamīnus izvēlēties. Noteikti vajadzētu atcerēties, ka rudens ir arī vīrusu sezonas sākums, un neaizmirst attārpot un vakcinēt savu dzīvnieku.