Aktualitātes

Mikročipēšana

Mājas (istabas) dzīvnieka identifikācija ar mikroshēmu jeb „mikročipēšana”

Saskaņā ar Latvijā spēkā esošo likumdošanas aktu prasībām, visiem suņiem, kuri ir sasnieguši 4 mēnešu vecumu ir obligāti jābūt implantētai mikroshēmai jeb mikročipam. Turklāt saskaņā ar Eiropas savienības direktīvu ir mainījusies mājdzīvnieku ievešanas kārtība Eiropas savienības dalībvalstīs, balstoties uz ko, mājdzīvniekiem, kuri ceļo, jābūt identificējamiem. Mikroshēmu ievadīt jūsu  Mājas (istabas) dzīvniekam var tikai veterinārārsts.

Mikročipēšana ar mikroshēmu šobrīd pasaulē plaši izplatīta un starptautiski atzīta ir Mājas (istabas) dzīvnieka identifikācija iezīmēšana uz visu mūžu, kuru var veikt jebkurā dzīvnieka vecumā. Mikroshēma jeb mikročips ir sīka, rīsa graudiņa (vidēji 13 mm gara un 2 mm diametrā) lieluma ierīce, kura nesatur bateriju un tajā ir ieprogrammēts unikāls, neatkārtojams koda numurs. Mikročipā nav nomaināmu daļu, nav nekādi pildījumi vai papildierīces, kā rezultātā kaut kas varētu tikt nodzēsts vai aizvietots. Mikročips ir izveidots no mikroshēmas, kuras sastāvā ir uztveršanas-raidīšanas ierīce (1), koda atmiņas bloks (2), kura tiek iekapsulēta stikla vai keramikas lodē (3) ar iebūvēto daudzvītņu antenu (4).

Koda struktūra ir atkarīga no mikročipa identifikācijas sistēmas. Piemēram, Jūsu sunim mikročipa numurs ir 985170000015890: 985 – ražotājvalsts ciparu numurs; 1700 – mikročipa ražotāja kods; 00015890 – dzīvnieka individuālais numurs.

Mikročipa kods ir iekodēts mikročipa atmiņā un pēc savas būtības, ir dzīvnieka „mūžīgais” personas kods, jo viņu nevar nodzēst, pārprogrammēt, vai ka citādi izmainīt. Tas notiek tāpēc, ka dzīvniekiem ievada tikai „Real only” tipa mikročipus. Tas nozīmē, ka katra dzīvnieka mikročipa personālais kods tiek programmēts tikai ražotāja rūpnīcā, lai novērstu koda dubultošanas iespējas.

Mikročipam ir jāatbilst ISO 11784 vai ISO 11785 standartam.

Lietojot nolasītāju jeb skeneri, mikročipa iekšienē esošā elektronu ķēde sūta uz ārpusi koda numuru, neliels vara gredzens darbojas kā antena un vilņa pastiprinātājs. Skeneris atkodē signālu un parāda identifikācijas koda numuru uz displeja ekrāna. Koda numuru nav iespējams viltot vai izdzēst.

Mikročipa ievadīšana ir nesāpīga, nav nepieciešama lokālā anestēzija vai kādi citi pretsāpju līdzekli. Šis process aizņem dažas sekundes un jūsu mīlulis nereaģēs uz to vairāk, kā uz vakcinēšanu. Atkarībā no dzīvnieka sugas tiek pielietotas vairākas ievades metodes. Mikročips ir sterils un inficēšanās nav iespējama un šo manipulāciju veic veterinārārsts. Mājdzīvniekiem mikročipu iekļauj biostikla kapsulā (īpašais stikla veids, kurš ir inerts attiecībā pret dzīvajiem audiem). Mikročipu ievada izmantojot speciālo vienreizējas lietošanas šļirci, kurš tiek piegādāts kopā ar mikročipu. Injekcijas vieta atrodas zem ādas kakla kreisajā pusē pleca rajonā. Pirms ievadīšanas veterinārārsts izdara mikročipa pārbaudi ar skeneri, lai apstiprinātu kodu. Uzreiz pēc mikročipa ievadīšanas skanēšanu atkārto, lai pārliecinātos par tā darbību.

Mikročipēšana ir obligāta suņiem kuri sasnieguši 6 mēnešu vecumu un Mājas (istabas) dzīvniekiem, kuri ceļo. Bet mēs iesakām mikročipēt arī mājas (istabas) kaķus. Kaķi bieži nevalkā apkakles un var palikt bez jebkāda veida identifikācijas numura. Nesen veikts pētījums parādīja, ka mazāk par 2% pazaudētu kaķu bez mikročipa tiek atgriezti mājās. Tomēr, ja kaķim tika implantēts mikročips, viņa iespējas atgriezties pie saimnieka pieaug 20 reizes nekā bez implantētas mikroshēmas.

Ja jūsu dzīvnieks tiek pazaudēts un nonāk veterinārajā klīnikā vai dzīvnieku patversmē, viņš tiks skenēts izmantojot mikroshēmas lasītāju, lai uzzinātu vai tam ir implantēta mikroshēma un apstiprinošā gadījumā, tiks uzzināta viņa unikālais identifikācijas numurs. Šīs numurs tiks pārbaudīts caur datubāzi un ar jums sazināsies. Tāpēc ir svarīgi glabāt savu aktuālo kontaktinformāciju datu bāzē, lai ar jums varētu sazināties nepieciešamības gadījumā.

Mūsu praksē mēs pie katras vizītes veicam mikroshēmas darbības pārbaudi noskenējot dzīvnieku un pārliecinoties par rādījumu atbilstību. Bet iespējams tā nav katru klīniku prakse, tāpēc iesakām jums pārbaudīt implanta darbspēju, lūdzot veterinārārstu noskenēt to nākamās vizītes laikā.

Mikroshēmas ievadīšana veicina dažādu darbību kopumu un esamība atvieglo dažādus procesus, tādus kā: noklīdušu dzīvnieku atpazīšana, dzīvnieku apdrošināšanas gadījumi, dažādu strīdu atrisināšanas gadījumi,  ciltsdarbi, robežas šķērsošanas gadījumi, lai novērstu ļaunprātīgu dzīvnieku apmaiņu un dokumentu viltošanu.

Pilnīga informācija par mikročipētajiem dzīvniekiem un to datiem ir pieejama veterinārārstiem, pašvaldības un valsts iestādēm, Lauksaimniecības datu centram un šīs iestādes atļautajām fiziskām un juridiskām personām.

Aktualitātes
Dr. Beinerts Aktualitātes