Aktualitātes

Ektoparazīti – cīņa ar blusām un ērcēm

Ektoparazīti – cīņa ar blusām un ērcēm

Ektoparazīti jeb ārējie parazīti mitinās uz dzīvnieka ādas un apmatojumā, barojoties ar asinīm, limfu un ādas virsējo slāni. Ektoparazīti bojā dzīvnieka ādu, apmatojumu, radot niezi. Dzīvniekiem sastop tādus ektoparazītus kā blusas, ērces, utis, matgraužus, ausu ērces, kā arī odus u.c. Bet visbiežāk sastopamie ārējie parazīti ir blusas un ērces. 

Blusu kodieni var izraisīt alerģiju gan suņiem, gan kaķiem, radot stipru ādas kairinājumu, niezi, iekaisumu, kreves un apmatojuma izkrišanu. Blusas turklāt ir arī lenteņu pārnēsātājs. 

Bieži vien ir grūti noteikt blusu klātbūtni. Ja uz paša dzīvnieka jūs nemanāt blusas, tas vēl nenozīmē, ka to nav. Apmēram 90% blusu dzīvo suņa guļamvietā, paklājos un citās piemērotās vietās un uz dzīvnieka dodas tikai „paēst”. 

Ektoparazīti – cīņa ar blusām un ērcēm

Lauku mājās dzīvojošiem suņiem var novērot periodus, kad blusu ir mazāk (ziemā) un periodus, kad to ir daudz (vasarā, rudenī), bet dzīvokļos ar centrālo apkuri blusas vairojas netraucēti augu gadu.

Ērces tāpat kā blusas ir viens no biežāk sastopamajiem ektoparazītiem. Ērces visbiežāk uzbrūk medību un ganu suņiem, kuri daudz pārvietojas brīvā dabā, taču pēdējos gados ērces ir tā aktivizējušās, ka arī lielajās pilsētās to ir ļoti daudz. Ērces nav vienai saimnieka sugai raksturīgi parazīti – tās var parazitēt suņu un kaķu, arī citu mājdzīvnieku un cilvēku organismā. Ērces ir izteikti sezonas parazīti un kļūst nopietni bīstamas pavasarī, jo tās aktivizējas jau pie +5 grādu temperatūras. Šī iemesla dēļ liela nozīme ir profilaksei. Ērces suņiem un kaķiem izsauc niezi, sāpes, nemieru. Turklāt tās pārnēsā arī dažādas ļoti bīstamas parazitāras un infekcijas slimības, kā piemēram, boreliozi, erlihiozi, babeziozi, anaplazmozi.

Lai cīņa ar blusām būtu efektīva, galvenā uzmanība jāpievērš blusu jauno formu iznīcināšanai apkārtējā vidē ( paklājos, suņa guļvietā, mīkstajās mēbelēs, suņa būdā u.c.). Iznīcinot blusas dzīvnieku apmatojumā, stāvoklis uzlabojas tikai uz neilgu laiku, jo dzīvnieks atkārtoti invadējas no apkārtējās vides. Blusu apkarošanā jāņem vērā, ka blusu populācijā tikai 10% ir pieaugušas blusas – pārējās ir jaunās formas – olas, kāpuri, kūniņas. 

Blusu apkarošana sastāv no trīs secīgiem posmiem: dzīvnieka apstrāde ar insekticīdiem, dzīvokļa apstrāde, lai iznīcinātu blusu jaunās formas un dzīvnieka guļvietas un apkārtnes apstrāde. 

Veterinārajās aptiekās cīņai ar blusām un ērcēm ir pieejams plašs efektīvu preparātu klāsts, lai katrs savam mīlulim varētu piemeklēt vispiemērotāko – skausta pilieni, piem., Frontline Combo, Ataxxa, Fypryst, Advantix, kas uzsūcas zemādas tauku slānī, Blusu un ērču apkarošanai pieejamas arī kakla siksnas – Bayer Bolfo, Foresto, izsmidzināms līdzeklis Frontline Spray, Fypryst Spary, kā arī šampūni. Lai pasargātu dzīvnieku no atkārtotas invadēšanās, nepieciešamas regulāras apstrādes 1 reizi mēnesī vai saskaņā ar lietošanas instrukcijām.

Aktualitātes
Dr. Beinerts Aktualitātes