Aktualitātes

Dzīvnieku vakcinācija

Dzīvnieku vakcinācija

Ikgadēja vakcinēšana visa mūža garumā ir labākā veselības garantija un aizsardzība pret bīstamām infekcijas slimībām. Aptuveni 30-40% dzīvnieku, kas nav vakcinēti, iet bojā, saslimstot ar slimībām, no kurām varētu pasargāt vakcīna. Savukārt tie, kas izdzīvo – vairāk vai mazāk kļūst par biežiem veterinārārsta apmeklētājiem, jo pārslimotās slimības bieži atstāj veselības komplikācijas. Piemēram, kaķiem tā var būt šņaukāšanās visu mūžu, kā arī gremošanas problēmas, bet suņiem – locītavu, ādas slimības. Ar novājinātu imūnsistēmu mūžs ir grūtāks.

Dzīvnieku vakcinācija

Profilakse ir lētāka nekā ārstēšana!

Vakcīnas kaķiem – pret kalici vīrusu, herpesvīrusu, panleikopēniju un trakumsērgu. Papildus var vakcinēt arī pret leikēmiju un kaķu hlamidiozi. Vakcīnas suņiem – pret parvovīrusu, gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, paragripu, trakumsērgu, leptospirozi (bakteriālā slimība). Papildus – pret Audzētavu klepu. Seskiem – Latvijā nav reģistrētas vakcīnas, parasti izmanto suņiem paredzētās vakcīnas (gaļēdāju mēris un trakumsērga).

 

Latvijā ir pieejamas dažādu ražotāju vakcīnas. Visas, kuras reģistrētas Pārtikas un veterinārajā dienestā, ir legālas un derīgas izmantošanai. Atšķiras vakcīnu izgatavošana – dažādi vīrusu celmi, adjuvanti: inaktivētas vai dzīvas vakcīnas utt. Var atšķirties arī vakcīnas radītās imunitātes ilgums. 10 dienas pirms kompleksās vakcinācijas obligāti jāveic mīluļa attārpošana. Ja dzīvnieks nebūs attārpots, vakcinācija var nedot gaidīto rezultātu.

 

Noteikti vajag vakcinēt vismaz mēnesi pirms sterilizācijas. Nevakcinētiem dzīvniekiem ir lielāka iespēja saslimt ar vīrusu infekcijām. Parasti pēc vakcinācijas blakusparādību nav. Bet, var veidoties pietūkums injekcijas vietā, kas pazūd dažu dienu vai divu, trīs nedēļu laikā.

Aktualitātes
Dr. Beinerts Aktualitātes