Aktualitātes

Dzīvnieku vakcinācija

Dzīvnieku vakcinācija

Ikgadēja vakcinēšanās visa mūža garumā ir labākā veselības garantija un aizsardzība pret bīstamām infekcijas slimībām. Aptuveni 30-40% dzīvnieku, kas nav vakcinēti, iet bojā, saslimstot ar slimībām, no kurām varētu pasargāt vakcīna. Savukārt tie, kas izdzīvo – vairāk vai mazāk kļūst par biežiem veterinārārsta apmeklētājiem, jo pārslimotās slimības bieži atstāj veselības komplikācijas. Piemēram, kaķiem tā var būt šņaukāšanās visu mūžu, kā arī gremošanas problēmas, bet suņiem – locītavu, ādas slimības. Ar novājinātu imūnsistēmu mūžs ir grūtāks.

Vakcinācijas noteikti atmaksājas, ja ņem vērā ārstēšanas finansiālo aspektu.

Dzīvnieku vakcinācija

Vakcīnas kaķiem – pret kalicivīrusu, herpesvīrusu, panleikopēniju un trakumsērgu. Papildus var vakcinēt arī pret leikēmiju un kaķu hlamidiozi. Vakcīnas suņiem – pret parvovīrusu, gaļēdāju mēri, infekciozo hepatītu, paragripu, trakumsērgu, leptospirozi (bakteriālā slimība). Papildus – pret Audzētavu klepu. Seskiem – Latvijā nav reģistrētas vakcīnas, parasti izmanto suņiem paredzētās vakcīnas (gaļēdāju mēris un trakumsērga).

Latvijā ir dažādu ražotāju vakcīnas. Visas, kuras reģistrētas Pārtikas un veterinārajā dienestā, ir legālas un derīgas izmantošanai. Atšķiras vakcīnu izgatavošana – dažādi vīrusu celmi, adjuvanti, inaktivētas vai dzīvas vakcīnasutt. Var atšķirties arī vakcīnas darbības laiks.

Pirms kompleksās vakcinācijas obligāti jāveic mīluļa attārpošana. Ieteicamā shēma ir šāda: 4-3 nedēļas pirms vakcinācijas vajadzētu iedot pretparazitāru līdzekli pirmo reizi un pēc divām nedēļām – otro reizi. Un tad, 10 – 14 dienas nogaidot, var doties vakcinēties. Ja dzīvnieks nebūs attārpots, vakcinācija var nedot gaidīto rezultātu. Zarnu parazīti nomāc imūnglobulīna un antivielu veidošanos, līdz ar to suņa vai kaķa imunitāte pret vīrusu infekcijām nerodas pietiekami augsta vai vispār neizveidojas.

Noteikti vajag vakcinēt vismaz mēnesi pirms sterilizācijas. Nevakcinētiem dzīvniekiem ir lielāka iespēja saslimt ar vīrusu infekcijām.

Parasti pēc vakcinācijas blakusparādību nav. Ja ir, tad biežāk novērots ir pietūkums injekcijas vietā un paaugstināta temperatūra divas trīs dienas pēc vakcinācijas.

Aktualitātes
Dr. Beinerts Aktualitātes