Nekomerciāli pārvietojot suņus, kaķus un seskus, nepieciešams:
- Identifikācija – zemādas mikroshēma (tetovējums pieļaujams tikai tad, ja tas veikts līdz 2011.gada 3.jūlijam un ir skaidri salasāms). Mikroshēmai jāatbilst ISO Standartam 11784 un jābūt nolasāmai ar ierīci, kas saderīga ar ISO standartu 11785. Ja mikroshēma neatbilst šīm prasībām, jānodrošina ierīce mikroshēmas nolasīšanai.
- ES parauga pase.
- Vakcinācija pret trakumsērgu – vakcinācijas dienā dzīvniekam jābūt vismaz 12 nedēļas vecam; ceļojumā var doties 21 dienu pēc vakcinācijas, ja vakcinācija veikta pirmo reizi mūžā un arī tad, ja nav ievērots revakcinācijas režīms atbilstoši vakcīnas ražotāja norādījumiem. Dzīvniekam ir jābūt identificētam pirms vakcinācijas pret trakumsērgu!
- Papildus prasība suņiem, izceļojot uz Īriju, Lielbritāniju, Somiju, Maltu: attārpošana pret Echinococcus multilocularis lenteņiem, kas jāveic veterinārajā klīnikā ne mazāk kā 24 stundas un ne vairāk kā 120 stundas pirms iebraukšanas iepriekšminētajās valstīs (veterinārārsts par veikto manipulāciju izdara ierakstu pasē). !
Atkāpes no vakcinācijas pret trakumsērgu jauniem suņiem, kaķiem un seskiem: Latvijā no 2014. gada 29. decembra nav atļauts ievest suņus, kaķus un seskus, kuri ir jaunāki par 12 nedēļām un nav vakcinēti pret trakumsērgu vai ir 12-16 nedēļas veci un ir vakcinēti pret trakumsērgu, bet vakcinācija vēl nav derīga ceļošanai (nav ievērots 21 dienas nogaidīšanas periods pēc vakcinācijas).
Citas ES dalībvalstis var atļaut pārvietot no citas dalībvalsts uz savu teritoriju: suņus, kaķus un seskus jaunākus par 12 nedēļām, kuri nav vakcinēti pret trakumsērgu, vai suņus, kaķus un seskus, kuri ir 12-16 nedēļas veci un ir vakcinēti pret trakumsērgu, bet vakcinācija vēl nav derīga ceļošanai (nav ievērots 21 dienas nogaidīšanas periods pēc vakcinācijas).
Atļauju var piešķirt gadījumos, ja:
- īpašnieks vai pilnvarotā persona sniedz parakstītu deklarāciju, ka lolojumdzīvnieki no dzimšanas līdz nekomerciālas pārvietošanas laikam nav bijuši saskarsmē ar tādu sugu savvaļas dzīvniekiem, kuras ir uzņēmīgas pret trakumsērgu, vai
- lolojumdzīvnieki ir kopā ar māti, no kuras joprojām ir atkarīgi, un māti pavadošā identifikācijas dokumentā var konstatēt, ka māte pirms to dzimšanas ir vakcinēta pret trakumsērgu. Prasības, ceļojot ar lolojumdzīvnieku no Latvijas uz trešajām valstīm Ceļojot ar dzīvniekiem ārpus ES, jāievēro konkrētās trešās valsts kompetentās iestādes noteiktās prasības. Personai, kas pavada savu lolojumdzīvnieku, ir savlaicīgi jānoskaidro ievešanas prasības galamērķa valsts kompetentajā iestādē vai šīs valsts vēstniecībā.
Prasības, iebraucot ar lolojumdzīvnieku ES no trešajām valstīm
Visi lolojumdzīvnieki, šķērsojot ES robežu, ievešanas punktos jāuzrāda muitas kontrolei.
Suņus, kaķus un seskus drīkst ievest, ja tie ir atbilstoši sagatavoti:
- Identificēti ar zemādas mikroshēmu (tetovējums pieļaujams, ja tas veikts līdz 2011.gada 3.jūlijam un ir skaidri salasāms).
- Pienācīgi aizpildīta ES parauga pase. Tā nepieciešama, ja ES dzīvnieks iepriekš ir izbraucis no ES uz trešo valsti un atgriežas ES. Ja dodaties uz trešo valsti ar dzīvnieku, paredzot, ka ar šo pašu dzīvnieku atgriezīsieties atpakaļ, tad, atgriežoties no trešās valsts atpakaļ ES teritorijā, nepieciešams uzrādīt tikai pasi.
- Vakcinēti pret trakumsērgu.
- Veikts trakumsērgas antivielu noteikšanas tests.
! Atkāpe no prasības par antivielu testu tranzīta gadījumā: tests nav vajadzīgs, ja īpašnieks vai pilnvarotā persona sniedz deklarāciju, ka šāda tranzīta laikā dzīvnieki nav bijuši saskarē ar trakumsērgas uzņēmīgo sugu dzīvniekiem, un ka tie ir palikuši neapdraudēti transportlīdzeklī vai starptautiskas lidostas teritorijā.
- Saņemts oficiālā veterinārārsta izsniegts veterinārais sertifikāts – pienācīgi aizpildīts un izdots saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 577/2013 IV. pielikuma 1. daļā noteikto paraugu.
- Īpašnieka vai pilnvarotas personas parakstīta deklarācija lolojumdzīvnieka nekomerciālai pārvietošanai, apliecinot, ka dzīvnieka pārvietošana uz ES ir nekomerciāla. Tās paraugs noteikts Regulas (ES) Nr. 576/2013 IV. pielikuma 3. daļā.
- Īpašnieka vai pilnvarotas personas parakstīta deklarācija tranzīta gadījumā, ja ceļo no valstīm, kuras nav sarakstā (2).
(1) attiecas uz šādām valstīm: Andora, Šveice, Fēru salas, Gibraltārs, Grenlande, Islande, Lihtenšteina, Monako, Norvēģija, San Marino, Vatikāna Pilsētvalsts
(2) tests antivielu līmeņa noteikšanai neattiecas uz šādām valstīm: Debesbraukšanas sala, Apvienotie Arābu Emirāti, Antigva un Barbuda, Argentīna, Austrālija, Aruba, Bosnija un Hercegovina, Barbadosa, Bahreina, Bermudu salas, Bonaire, Sintestatiusa un Saba (BES salas), Baltkrievija, Kanāda, Čīle, Kirasao, Fidži, Folklenda (Malvinu) salas, Honkonga, Jamaika, Japāna, Sentkitsa un Nevisa, Kaimanu salas, Sentlūsija, Montserrata, Maurīcija, Maķedonija, Meksika, Malaizija, Jaunkaledonija, Jaunzēlande, Franču Polinēzija, Senpjēra un Mikelona, Krievija, Singapūra, Sv. Helēnas sala, Sintmartēna, Trinidāda un Tobāgo, Taivāna, Amerikas Savienotās Valstis (tostarp AS–ASV Samoa, GU-Guama, MP-Ziemeļu Marianas salas, PR-Puertoriko un VI-ASV Virdžīnas), Sentvinsenta un Grenadīnas, Britu Virdžīnu salas, Vanuatu, Volisa un Futunas salas, Majota.
Īpašie piesardzības pasākumi:
1.Ceļojot ar kaķi no Austrālijas Kaķus no Austrālijas aizliegts ievest Latvijā, ja tiem nav līdzi Austrālijas kompetentās iestādes izsniegts veterinārais sertifikāts ar apliecinājumu, ka: • dzīvnieki nav uzturējušies saimniecībās, kurās pēdējo 60 dienu laikā ir apstiprināti Hendra slimības gadījumi, • dzīvniekiem veikts ELISA tests apstiprinātā laboratorijā, lai atklātu antivielas pret Hendra vīrusu, izmantojot asins paraugus, kas ņemti ne vēlāk kā 10 dienas pirms eksporta, un ir iegūts negatīvs rezultāts.
2.Ceļojot ar kaķi un suni no Malaizijas Kaķus un suņus no Malaizijas (pussalas) aizliegts ievest Latvijā, ja tiem nav Austrālijas kompetentās iestādes izsniegts veterinārais sertifikāts ar apliecinājumu, ka: • pēdējo 60 dienu laikā pirms eksporta dzīvniekiem nav bijis kontakts ar cūkām, • dzīvnieki nav uzturējušies saimniecībās, kurās pēdējo 60 dienu laikā ir apstiprināti Nipah slimības gadījumi, • dzīvniekiem (apstiprinātā laboratorijā) veikts ELISA tests, lai atklātu antivielas pret Nipah vīrusu, izmantojot asins paraugus, kas ņemti ne vēlāk kā 10 dienas pirms eksporta, un saņemts negatīvs rezultāts.